Genç Werther’den Hayali Dostu Wilhelm’e Bazı Haykırışlar

”Güzelliği görebilen ruhlar, bazen yalnız yürümek zorundadır.”

Genç bir ressam olan (tıpkı Goethe gibi) ve tutkulu bir ruhu barındıran Werther, kurgusal dostu olan Wilhelm’e yaşadığı zorluğu ve heyecanı mektuplarla anlatır. Werther bir nevi Goethe’dir, ayrıca bu kitabı yirmili yaşlarda yazmıştır. İçten çıkılamaz bir zorluk ve kimselere bir şey anlatamayan genç karakterimizin yaşadıkları yazıldığı dönemlerde Almanya’da birçok intihara sebep olmuş, büyük toplu olaylara yol açmıştır. Büyük kentlerde bulanan bir gencin, kaçmak için geldiği taşra bölgesinde asıl felaketi yaşaması, fakat bu felaketten aynı zamanda memnun olması birçok Alman gencini etkilemiştir. Asıl gencimiz Werther, orada görmüş olduğu Lotte’ye aşık olur, fakat kız Albert adında biriyle nişanlıdır. İçinden çıkılamaz bu enteresan durum, Werther’in sayfalarında adeta çığlık atar, tıpkı Goethe’nin bir zamanlar yaşadığı gibi..

Evet, Goethe de bir zamanlar arkadaşının nişanlısına aşık olur fakat bu içsel çatışmayı bir türlü dillendiremez, bu hissettiklerini hayali bir şekilde kağıda aktarır, tıpkı Werther’in hayali dostu Wilhelm’e aktarması gibi. Elbette sonraları roman öylesine çok ünlenir ki Goethe, duyduğu bu eskide kalmış aşkı açık ettiği için çok pişman olur.

Genç Werther’in Acıları (Die Leiden des jungen Werthers) zamanında büyük tarihi kişiliklerin yanından ayırmadığı bir kitap iken şimdilerde ise büyük bir saygı ile ölümsüzleşmiş durumda. En unutulmaz Alıntıları sizler için derledik.

İşte o zaman, çoğu kez bir özlem duyuyorum ve şöyle haykırıyorum: “Keşke bu hislerimi anlatabilseydim! içimde çağlayıp taşan bu canlılığa bir kağıtta can verebilseydim! Ruhun sonsuz, yüce varlığın aynası olduğu gibi, kağıt da ruhumun aynası olabilseydi…” Fakat dostum, çırpınmak bir işe yaramıyor. İçimde ki bu hislerin ağırlığı beni yıkıyor.

Bazen aklım almıyor; onu yalnızca ben, hem de öylesine içten, öylesine dolu dolu severken, ondan başka hiçbir şey görmez, bilmezken, ondan başka hiçbir varlığım yokken, nasıl olur da onu bir başkası da sever, sevebilir?

Göğsümde şiddetle duyduğum bu boşluk! Ah, nedir bu korkunç boşluk! Durup durup kendi kendime, onu bir kere, yalnız bir kere bağrıma basabilsem; bütün bu boşluk dolacak diyorum.”

”Ah, birazcık kaygısızlık beni dünyanın en mutlu insanı yapabilirdi.”

“Tanrı’ya, onu bana bağışlaması için dua edemiyorum; ama yine de o sanki bana aitmiş gibi geliyor. Tanrı’ya, onu bana vermesi için dua edemiyorum; çünkü o bir başkasına ait.”

Tanrı biliyor ya, çoğunlukla bir daha uyanmama arzusu, hatta ümidiyle yatağa giriyorum. Ve sabahleyin gözümü açıp yine güneşi görünce neşem kaçıyor. Ah keşke huysuz biri olabilsem, suçu havaya, üçüncü bir şahsa, başarısız bir girişime yükleyebilsem, o zaman keyifsizliğimin katlanılmaz sıkıntısı yarı yarıya azalırdı.Vay halime, tüm suçun yalnızca kendimde olduğunu biliyorum. Aslında suç demek doğru değil! Kısaca, nasıl ki eskiden tüm mutlulukların kaynağı bendeyse, şimdi de tüm üzüntülerin kaynağı içimde saklı.

”İnsanları mutluluktan havalara uçuran şeyler, aynı zamanda üzüntü kaynağı olmak zorunda mı?”

Belki yüz kere onun boynuna atılmamak için kendimi tuttum, Tanrı bilir, karşınızda güzellikler görüp de onlara dokunamayış ne de zordur! Halbuki elini uzatıp tutmak, insanlığın en doğal güdüsüdür. Çocuklar akıllarına gelen her şeyi ellerini uzatıp tutmuyorlar mı? Ya ben?

Bu dünyada aramakla bulunmayacak birini arıyorsun! Ama onu tanıdım, her halimi ona sergileyebildiğim için karşısında kendimi olduğumdan daha önemli hissettiğim o büyük insanı, o yüreği hissettim.

Biz birbirimizi tekrar göreceğiz!” diye bağırdım, “Tekrar birbirimizi bulacağız, her türlü sima arasında birbirimizi tanıyacağız. Ben gidiyorum” diye devam ettim, “hem de gönüllü gidiyorum; ancak yine de, ebedî gelmemek üzere desem bile, buna dayanamayacağım. Hoşça kal Lotte!

Alıntılar: İş Bankası Kültür Yayınları/ Genç Werther’in Acıları (11.Basım)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: