Steinbeck’ten Oğluna Mektup: ”Sakın Kaybetmekten Korkma”

”Henüz vaktin varken tomurcukları topla. Zaman hala uçup gidiyor. Ve bugün gülümseyen çiçek, yarın ölüyor olabilir.”

Sevgili Thom,

Sabah olduğunda mektubunu aldık, ilk önce mektuba kendi görüşümle cevap vereceğim, Elaine de kendi görüşüyle cevap verecek.

Öncelikle, aşıksan bu iyi bir şeydir, hatta bir insanın başına gelen en iyi şeydir. Sakın bunu küçümsemelerine izin verme.

İkinci olarak aşkın birçok çeşidi vardır. Biri bencil, açgözlü, cimridir, bunlar aşkı kendini beğenmek için kullanır. Ve bu aşkın çirkin ve kötü çeşididir. Diğeri ise içinde olan iyi şeyleri dışarı vurmanı sağlar. İyilik, itibar ve dürüstlük. Sadece toplumsal saygı meselesi değil, birinin eşsiz ve değerli görmeni sağlayan o daha yüce saygıyı da.

Aşkın bu ilk çeşidi seni hasta, küçük ve hatta zayıf yapabilir. İkincisi seni güçlendirir, sahip olduğunu bilmediğin cesareti, iyiliği ve bilgeliği ortaya çıkarmanı sağlayabilir.

Bunun sıradan bir gençlik duygusu olmadığını söylüyorsun. Böylesine yoğun duygular hissediyorsan elbette gençlik duygusu değildir

Fakat benden sana neler hissettiğini söylememi istemiyorsun diye düşünüyorum. Hissettiklerini, sen herkesten daha iyi biliyorsun. Sana bu konuda ne yapman gerektiğiyle ilgili yardımcı olmamı istiyorsun; bunu yapabilirim. İlk olarak hissettiklerinin güzelliğini sonuna kadar yaşa, şükran duy ve iyi hisset. Aşkın amaçları en iyi ve en güzel amaçlardır. Bu amaçlara ulaşmaya çalış.

Birine aşıksan o kişiye açılmakta tehlikeli bir şey yoktur; fakat bazı insanlar çok çekingen olabilir, bunu unutmamalısın. Bazen aşkını ilan ederken bunu göz önünde bulundurmalısın. Kızlar senin ne hissettiğini bilmek gibi bir özelliğe sahiptirler, yine de hissettiklerini güzel bir biçimde duymak isterler.

Bazen bu hislerine karşı bazı sebeplerden dolayı karşılık alamazsın. Ama bu hissettiklerinin değerini asla düşürmez ve güzelliklerini bozmaz. Son diyeceğim şey ise, senin ne hissettiğini gayet iyi biliyorum, çünkü ben de aynı şeyleri hissediyorum. Sen de böyle hissettiğin için mutluyum.

Susan’la tanışmayı çok istiyoruz. Bu görüşmenin planlarını Elaine yapacak. Biliyorsun ki bu onun uzmanlık alanı. Üstelik o da aşkı biliyor, belki benden daha fazla yardımcı olabilir sana.

Ve sakın kaybetmekten korkma, doğruysa devam edecektir. Sen sabret yeter, iyi şeyler asla elden kaçmaz.

Sevgiler, baban…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: