Kafka ve Oyuncak Bebeği Kaybolan Kız

Franz Kafka ölümünden bir yıl önce Steglitz Şehir Parkı’nda dolaşırken oyuncak bebeği kaybolan küçük bir kız görür. Kızın oyuncak bebeğini kaybetmesi Kafka’yı üzer. Zaten ağlamakta olan kıza yaklaşır ve bebeği onun yerine aramaya çıkacağını, yarın tekrardan burada buluşmayı teklif eder. Ertesi gün tekrardan küçük kızla parkta buluşur ve kıza bebeğini bulamadığını ama ondan mektup aldığını söyler.

Küçük kız mektupla ne yazdığını sorar çünkü oyuncak bebeğini çok merak etmiştir. Kafka ilk öncelikle bebeğin bir seyahate çıktığını söyler. Kız bunu nasıl biliyorsun diye sorar. Kafka o an ”ondan bir mektup aldım” der ve eve gider gitmez oyuncak ayının ağzından bir mektup yazar. Çünkü kıza yarın parkta aynı saatte mektubu getireceğine söz vermiştir. Kızın içi umutla dolar, artık ağlamayı bırakmıştır ve ertesi günü iple çekerek bebeğini düşünür.

Ertesi gün Kafka mektupla parka gider. Küçük kızın okumayı bilememesi nedeni ile mektubu kendisi okur. Oyuncak bebek kıza şöyle söylüyordur: ‘‘Lütfen üzülme, artık farklı bir dünya görmek için uzun bir yolculuğa çıktım. Dışarıya çıkıp daha çok şey görmek istiyorum.” Oyuncak bebek bu mektubunda kızı onu sevmediğini asla düşünmemesini istiyor. Sadece bir süre ayrı kalacaklarını söyleyerek geri döneceğine söz veriyor.

Lütfen benim için kederlenme, dünyayı görmek için uzun bir yolculuğa çıktım. Sana başımdan geçenleri anlatacağım.

Bu 13 günlük mektuplaşma devam ederken Kafka bir gün oyuncak bebekle çıka geliyor. Fakat bu bebek kızın eski bebeğine hiçbir şekilde benzemiyor. Bebeği eline alan kız ekteki farklı bir mektupla bebek tarafından yazılmış şu cümleyi duyuyor;

”Yolculuğum beni çok değiştirdi”

Kafka bu değişikliği kıza bebeğin geçirdiği evreleri söyleyerek açıklamaya çalışıyor. Bebek büyümüştür. Okula gitmiştir. İnsanlarla tanışıp farklı biri olarak çıkmıştır. Fakat kıza olan sevgisinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Dünyayı tanıma ve farklılaşma amacı ile çıktığı yolculuk onu çok ama çok değiştirmiştir. Kafka’nın bebeğin ağzından kıza söylediği cümlelerle birlikte kız kaybettiği bebeğin gerçekten geri döndüğünü anlamıştır. Kafka kaybolan bir bebek yerine kıza farklı bir şey vermiştir. Çünkü bu uzun mektuplar kızın mutsuzluğunu ortadan kaldırmıştır. Oyuncak bebeğini tanımasını sağlamıştır.

Aradan yıllar geçmiş ve kız artık büyümüştür. Bir gün oyuncak bebeğini elindeyken bebeğin içindeki bir çatlağa sıkıştırılmış küçük bir not görür. Notta şu yazıyordur:

”Sevdiğin her şeyi sonunda kaybedeceksin, ama sonunda sevgi sana farklı bir biçimde geri dönecek...”

Kafka tarafından kızı rahatlatmak için yazılan mektuplar gerçekten yaşanmış bir olaydır. Bu olaylar daha sonraları İspanyol yazar Jordi Sierra Fabra tarafından hikayeleştiriliyor. Toplam 13 gün süren ve oyuncak bebeğin ağzından aslında Kafka tarafından yazılan mektuplar kıza ve elbette bize büyük bir kazanım veriyor. Küçük bir kızın kalbini üzüntüden kurtulması için verilen çaba büyük bir yüreği temsil ediyor. Sonuçta dünyadaki küçük bir kızın yüreğindeki büyük üzüntü Kafka gibi hassas yürekli insan tarafından gözardı edilemezdi. Sonuç; bu güzel olay sayesinde kız ve bizler zaten yıllar süren deneyimle kaybedilen şeylerin farklı bir güzellikte tekrardan geleceğini anlıyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: