Mücadele: Yaşlı Adam ve Deniz

”Yenilgi nedir bilmeyen neşeli ve deniz mavisi gözlerinden başka her şeyiyle ihtiyardı.”

Hemingway’in son büyük uzun kurgu eseri Yaşlı Adam ve Deniz, yayımlanmasından itibaren birçok edebiyat ödülü ve başarılar kazanmıştır. Hem Pulitzer Kurgu Ödülü’nü almasını sağlamış, hem de Nobel’i kazanmasında büyük bir katkı sağlamıştır.

Kitap kısaca yaşlı bir balıkçı olan Santiago’nun başından geçenlerin beş günde anlatıldığı, doğa ile olan bir savaşın hikayesidir. Bu savaşın öncesinde, Santiago’nun epeyce yaşlanmış fakat usta bir balıkçı rolünde olduğu söylemek gerekir. Ve kurgunun diğer önemli karakteri, yani genç çırağı Manolin’in onunla seyahat etmesinin ailesi tarafından yasaklanması ile birlikte, yaşlı adam tek başına büyük bir balık avına çıkar. Bu balık avı yanına aldığı birkaç parça yiyecek ve eskimiş tahta kayığı eşliğinde devam eder. Aynı zamanda Santiago’nun başından geçenler öylesine güçlü bir şekilde anlatılır ki ay doğduğunda yaşlı adamın yıpranmış vücudu ile birlikte devam ettirdiği mücadelede adeta kendinizi o kayıkta hissedersiniz. Bu hissetmeler, Santiago’nun hikaye boyunca kendi düşüncelerini tıpkı Manolin’e (çırağı) anlatır gibi bize anlatması ile güçlenir, yani biz okuyucuyu hikayenin bir parçası yapmıştır.

Bu eser aynı zamanda Hemingway için dönüm noktası olmuştur, çoğu edebiyatçıya göre; Hemingway’in edebi itibarını tekrardan kazandığı eser olmakla birlikte diğer Hemingway hikayelerine de ilgiyi arttırmıştır.

Yazılış süreci ve Aksamalar

“Rüzgar tüm balıkçıların dostudur zaten. Ama zaman zaman. Deniz de öyle, bazen dost, bazen de düşman. Yatak da…” diye düşündü. “Yatak da dostumdur. Gerçek bir dost” diye geçirdi. “Teselli veren, dinlendiren bir dost. Yenilgi insanın işini kolaylaştırıyor. Yenilginin bu denli kolay olacağını hiç düşünmemiştim. Peki seni yenilgiye uğratan şey ne?..”

Kitabın yazılış süreci Hemingway’in daha önce böyle bir olaya tanıklık etmesi ile başlamış. Bu olay eski bir derginin 1936 yılı sayısında ”Mavi Suda: Bir Körfez Akıntısı Mektubu” adındaki yazısında geçiyor. Sayıda Hemingway’in, Gulf Stream’deki vahşi yaşamın güzelliğine dem vurmasından, Kübalı arkadaşı Carlos’un ona anlattığı birçok hikayeler mevcut. Bu hikayelerin en önemlisi de şüphesiz Yaşlı Adam ve Deniz konusuna benzer bir yaşlı balıkçının başından geçenlerin anlatıldığı hikayedir. Biz bu konunun daha önceki Ernest Hemingway’in Hayatına Uzun Bir Yolculuk yazımızda yazarın babası ile küçükken balık avlarına çıkması ve orada geçirdiği uzun saatler sonucu kafasında oluşmuş olabileceğini söylemiştik.

Böyle bir hikayeyi kafasında not tutan Hemingway, hep bunu kağıda tam olarak geçirmeyi istemiş ama birçok sorundan ötürü bu çalışmaya vakit ayıramamış. Tıpkı Santiago’nun kayıkta yaptığı gibi her şeyi yavaş bir şekilde; ama aynı zamanda güçlü bir duruşla sergilemiş. Bu yavaşlık eserin tam on beş yıl gecikmeli bir şekilde yazılmasına sebep olmuş, bunun sebeplerinden biri o sıralar Çanlar Kimin İçin Çalıyor romanının içinden çıkamaması ve sakinliği bir türlü yakalayamaması. Bu sakinlik Küba’daki evinde yakalanınca ve artık hazır olduğunu hissedince, yazar nihayet 1952’de eseri tamamlayabilmiş.

Okunduktan sonra eminim ki kazanmakla kaybetmenin eşsiz dengesinin anlatıldığı bu kitap, en sevdiğiniz Hemingway kitaplarından biri olacak.

Kitabın konusunu oluşturan The Old Man and The Sea adlı animasyonlu kısa film, akademi ödülü de dahil birçok ödül kazandı. Buradan izleyebilirsiniz, süre 20 dakika.

“Mücadele edeceğim.” dedi. “Ölene dek mücadele edeceğim.”

Yaşlı Balıkçı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: