Güçlü Bir Korku Öyküsü: Cthulhu’nun Çağrısı

”Bir yabancı olduğumun hep bilincindeydim; bu yüzyılda ve hâlâ insan olanların arasında bir yabancıyım.”

Edebiyat dünyasında, özellikle Amerikan edebiyatında H.P. Lovecraft iki şekilde anılır; Korku edebiyatı ustası ve Cthulhu Mitosu’nun yaratıcısı. Yani incelediğimiz eser Cthulhu’nun Çağrısı, bu mitonun içinde olan ve Lovecraft’ın bilimkurgu ve korkuyu birleştirdiği eserlerden biridir. Eser diğer öykülerden hariç doğaüstü bir varlık olan Cthulhu’nun insanlara görüldüğü tek kitap olma özelliğini taşımaktadır. Yani diğer öykülerden hariç gizemin vücut bulduğu, tapınma ayinlerinin sebebi olan Cthulhu bu öyküde okuyucuya nihayet selam veriyor ve tıpkı yazarın gerçek hayatı gibi karmaşıklarla dolu hikaye sürükleyici bir şekilde ilerliyor.

Yazar ve Cuthulhu

Lovecraft’ın zorlu bir yaşamı var demiştik. Yazar, küçük yaşlarda çekingen bir aile modelinde büyüyen ve insan içine bir şey olur diye çıkarılmayan bir çocukluk yaşamıştır. Annesi ve babasının onun bu kadar üstüne titremesi ileride büyüyecek kendi akıl sağlıklarının gidişatının kötü birer ön özeti gibidir. Zaten hem annesi hem babası aynı akıl hastahanesinde ölmüşlerdir. Bunlara rağmen Lovecraft gençken büyük bir oranda mitolojiye ilgi duymuş, bu alanda büyük birer yazar olma hayalleriyle başını kitaplardan kaldırmamıştır. Hep bu hayallerle taşmış fakat yaşamı boyunca asla bir öyküsü yayımlanmamıştır. Yoksulluk içinde geçen bir süreden sonra 1937 yılında bağırsak kanserinden ölmüştür, ardında elli bir öykü bırakarak hayalet yazarlardan biri olmuştur; tıpkı birçok büyük yazarın yaşamlarında çektiği gibi. Aynı zamanda yazar yaşamında toplamda yüz bin mektup yazmıştır ve dünyanın en büyük mektup yazarlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Yazar hakkında kısa bilgilerden sonra öykü konusuna dönebiliriz.

Öykü, Francis Thurston’ın ölen profesör amcasının ardında bıraktığı mülkte karamsar işlemeli bir kutu ve Cthulhu Tarikatı başlıklı bir el yazması bulmasıyla başlar. Fakat bu olayın öncesinde Thurston kaybolmuştur ve bu yazılanlar onun arkada bıraktığı notların kendi tarafından anlatılmasıdır. Anlatıcı burada bulduğu şeyler arasında tuhaf bir heykel daha bulmuştur; bir insan, bir ahtapot ve bir ejderhanın karşımı gibi olan bu heykel bildiğimiz Cthulhu’nun tasviridir. Özellikle İthaki Yayınları’nın ikinci basım kapağındaki tasvir, kraken gibi gözüken asıl tasvirden daha gerçekçi ve karamsardır.

Öykü, Thurston’ın amcasının el yazmaları ve kendi ağzından anlattığı bilgiler ışığında devam eder. Bu bilgiler toplamda sekiz bölümde muazzam bir sürükleyicilik ve ters köşe yapılarak anlatılır. Bu bölümlerde korku edebiyatını bilimkurgu ile birleştiren Lovecraft, gerçekten başarılı bir anlatım yapmıştır. İlk bölüm olan Randolph Carter’ın İfadesi’nde sıcak ve hızlı bir giriş yapar;

Size tekrarlıyorum beyler, soruşturmalarınız boşuna. Eğer adalet diye adlandırdığınız yanılsamayı yatıştıracak bir kurban arıyorsanız ister beni burada sonsuza dek alıkoyun; ister hapse atın ya da idam edin, ama size şimdiye dek anlatmış olduklarımdan fazlasını söyleyemem. Anımsayabildiğim her şeyi kusursuz bir içtenlikle aktardım size. Hiçbir şeyi çarpıtmadım ya da gizlemedim ve eğer belirsiz kalan bir şeyler varsa, bu yalnızca zihnimi bulandıran o kara bulut yüzündendir. O bulut ve onu üzerime çökerten korkuların bulanık doğası yüzünden.

Görüldüğü üzere bu girişte, hatta diğer tüm bölümlerde masalsı bir halk öyküsü anlatımı takınmamıştır yazar. Yani korku edebiyatı denilince akla gelen tuhaf, karamsar kamp hikayeleri burada yer bulmaz, fakat ürperti her zaman devam eder. Okuyucunun kendini Thurston yerine koyması ve empati yapması ile bu ürpertici gerginlik seviyesi tavan yapar. Yazarın özgün tarzıyla Cthlulhu miti dahilinde anlatılan bu temalar, karakterler, elementler adeta okuyucu içine çeker ve başta bırakılan boşluklar kitabın sonunda hızlıca doldurularak güzel bir şekilde sona erer.

”Düşme tehlikesini göze alarak o kuleye tırmanmaya karar verdim; ne de olsa gökyüzünü görerek can vermek, onu hiç görmeden yaşamaktan iyiydi.”

Cthulhu’nun Çağrısı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: