Gelecekte Haklıyım: Aldous Huxley’den George Orwell’a Mektup

”Baskılanan dürtü taşar ve taşan sel, duygu selidir, ihtiras selidir ve bu sel deliliğe dahi dönüşür.”

Sevgili Bay Orwell,

Yayıncılarınıza kitabınızın bir kopyasını bana göndermenizi söylemeniz çok kibar bir davranış. Şunu da belirtmem gerekir ki uzun ve ayrıntılı bir çalışmanın içerisindeydim, bu nedenle 1984’ü okumadan önce bir süre beklemek zorunda kaldım.

Eleştirmenlerin yazdığı her şeyi kabul ederek, size bir kez daha, kitabın ne kadar iyi ve ne kadar önemli olduğunu söylememe gerek yok. Öncelikle kitabın ulaşmaya çalıştığı şey hakkında konuşabilir miyim; yani nihai devrim. Siyasetin ve iktisadın ötesine uzanan, bireyin psikolojisini ve fizyolojisini tamamen yıkmayı amaçlayan bu devrim, kendisini Babeuf ve Robespierre’in tamamlayıcısı ve halefi olarak gören Marquis de Sade’de yer alır. 1984’teki iktidar azınlığının felsefesi, cinselliğin ötesine geçip ve onu reddederek mantıksal bir sonuca giden bir sadizmdir.

Kendi inancım, iktidardaki oligarşinin iktidar arzusunu ve güç arzusunu tatmin etmenin daha az zorlu ve savurgan yollarını bulacağı ve bu yolların Cesur Yeni Dünya’da tarif ettiğim şeylere benzeyeceğidir. Son zamanlarda hayvan manyetizması ve hipnotizmasının tarihine bakma fırsatı buldum ve yüz elli yıldır dünyanın Mesmer, Braid, Esdaile ve diğerlerinin keşiflerini idrak etmeyi reddettiğini gördüm.

Kısmen bir kuşak önceki materyalistler yüzünden ve kısmen de saygıdan ötürü, 19. yüzyıl filozofları ve bilim adamları; siyasetçileri, askerleri ve polisleri yani hükumet için çalışan pratik insanı ilgilendiren felsefenin sıradışı gerçeklerini araştırmaya istekli değiller. Babalarımızın gönüllü cehaleti sayesinde, nihai devrimin ortaya çıkışı beş veya altı kuşak ertelendi.

Bir başka şanslı kaza ise Freud’un hipnozda başarısız olması ve bunun sonucunda hipnotizmi eleştiren sonuçların bulunmasıydı. Bu, hipnotizmanın psikiyatriye genel uygulanmasını en az kırk yıl erteledi.

Fakat, şimdi psikanaliz, hipnotizma ile bütünleşti ve hipnoz daha kolay yapılmaya başlarken barbitüratların (uyku haplarının) kullanımıyla hipnoz süresi uzatıldı.

Gelecek nesilde, dünyayı yönetenlerin başlangıç koşullarını ve ilaçla gerçekleştirilen hipnozu hapistekinden ve kulüplerdekinden daha etkili bir biçimde devletin aracı olarak kullanmayı ve güç arzusunun ancak insanları zorla itaat altına alarak ve onların köleliği sevdiklerini varsayarak tatmin olacağını keşfedeceklerine inanıyorum. 

Başka bir deyişle, 1984 kabusunun Cesur Yeni Dünya’da hayal ettiğim dünyaya benzeyen bir dünyanın kabusu haline gelmek üzere olduğunu hissediyorum, bu değişim artan verimlilik ihtiyacının bir sonucu olarak ortaya çıkacak. Bu arada, elbette, büyük ölçekli bir biyolojik ve atomik savaş olabilir – bu durumda diğerlerinin, neredeyse hayal edilemez türlerin kabuslarına sahip olacağız.

Kitap için bir kez daha teşekkür ederim.

Saygılarımla, Aldous Huxley

Mektup burada bitiyor ve iki adamın farklı fikirlerinin olduğu ortaya çıkıyor. İktidardaki oligarşiyi daha iyi tahmin edeceğini söyleyen Huxley, bu konuda ilk önce 1984 romanını övdükten sonra aralarındaki farklılıkları dile getiriyor. İki roman arasında hangisinin daha iyi olup olmadığı elbette belirlenemez, bilim ve teknolojide verilen ödüller her ne kadar yeni icatlar ve devrimler sonucu olsa da edebiyatta böyle bir ölçüm kavramı yoktur. Zaten burada konu da bu değil.

Daha önce incelediğimiz bir yazımızda iki adamı ”bir şeylerin farkında olan iki adam” olarak anlatmıştık. Hikayelerdeki benzerlikler, farklılıklar ve konular iki yazarı anlamak için yardımcı olabilir. Yazı için; Kusurlu Gelecek: 1984 ve Cesur Yeni Dünya

Kaynak: dailymail.co.uk Çeviri: Selim Ödemiş

”Bir toplum gerçeklerden ne kadar uzaklaşırsa, gerçekleri söyleyenlerden o kadar nefret eder.”

George Orwell

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: