Bill Gates’ın 2020 Yılı İçin Önerdiği Kitaplar

Bill Gates tam bir kitap kurdu ve blog yazarı. Yılda elliden fazla kitap okuyor ve sevdiği alıntıları, kitapları gatesnotes adlı blog sayfasında paylaşıyor. Yakın bir zamanda da kurucusu olduğu Microsoft firmasından istifa etmesiyle birlikte bu kitap sayısının artacağına inanıyoruz. Bundan öte bu yılda diğer yıllarda olduğu gibi takipçileri için okuduğu kitaplar arasında en sevdiği 5 tanesini bizlerle paylaştı.

1.Amerikan Evliliği- Tayari Jones

”Kızım Jenn, Güney’de evliliği korkunç bir adaletsizlik olayı ile parçalanan siyah bir çiftin hikayesini anlatan bu romanı okumamı tavsiye etti. Jones o kadar iyi bir yazar ki, okuyucu her iki karakterle empati kurabiliyor. Konu ağır ama düşündürücü ve Roy ve Celestial’ın trajik aşk hikayesine bayıldım.”

Roman yayınlandıktan sonra büyük ölçüde övüldü. New York Times bunu “bilge ve merhametli” bir roman olarak gösterdi. Globe ve Mail romanı “sansasyonel” olarak adlandırdı. Washington Post ise kitabın yanı sıra yazarın dehasını dikkat çekerek büyük bir yazı yayımladı.

2.Bu Gerçekler- Jill Lepore

”Lepore’un son kitabı görünüşte imkansız gibi görünüyor: Amerika Birleşik Devletleri’nin tüm tarihini sadece 800 sayfada anlatmayı başarıyor. Yazar, hikayenin merkezinde farklı bakış açıları oluşturmak için kasıtlı bir seçim yapmış ve sonuç bana göre şimdiye kadar okuduğum Amerikan hikayesinin en dürüst yazısı. ABD tarihi hakkında çok şey okumuş olsanız bile, kitaptan yeni bir şeyler öğreneceğinizden eminim.”

Kısaca özet geçmek gerekirse kitap Amerika’nın siyaset, hukuk, toplum ve teknoloji geçmişlerini hakikatlerle aktarıyor. 

3-Büyüme-Vaclav Smil

 ”En sevdiğim yazarlardan birinin büyüme hakkında yeni bir kitap üzerinde çalıştığını ilk duyduğumda, kitabı ellerime almak için sabırsızlanıyordum. Tıpkı iki yıl önce, bazı insanların bir sonraki Yıldız Savaşları filmini beklediği şekilde yeni Smil kitaplarını beklediğimi yazdım. Sonuçsa hayal kırıklığına uğratmıyor. Her zaman olduğu gibi, Smil’in söylediği her şeye katılmıyorum. Fakat o ancak geçmişi belgelemek ve büyük resmi görmek için orada en iyi düşünürlerden biri olmaya devam ediyor.”

Çek-Kanadalı yazar Smil, Gates’in en sevdiği yazarlardan biri. Hatta belkide en sıkı takipçileri arasında. Toplamda yedi bölümden oluşan kitabın bölümleri arasında Gates’in katılmadığı yazılar da var. Kendi alıntısında da bunu belirtiyor. Kitabın toplamda 6 bölümü mevcut. Bölümler arasında matematik, mikroorganizma, nükleer ve biyosfer büyümeleri ile ilgili tüm bilgiler bir bilim adamı gözünden aktarılıyor.

4.Hazırlanan- Diane Tavenner

”Herhangi bir ebeveynin bildiği gibi, çocuklarınızı liseden sonra hayata hazırlamak uzun ve bazen zor bir yolculuktur. Ülkedeki en iyi performans gösteren okullardan bazılarından oluşan bir ağ kuran Tavenner, bu sürecin mümkün olduğunca pürüzsüz ve verimli hale getirilmesine yönelik yararlı bir rehber hazırlamış. Yol boyunca, çocuklara sadece üniversiteye gitmeleri için gerek duyduklarını değil, aynı zamanda iyi bir hayat nasıl yaşayacaklarını öğretmek için öğrendiklerini paylaşıyor.”

Tüm bu kitaplar arasında bana göre Gates’in başkalarının faydasını güttüğü için favorileri arasında koyduğu bir kitap gibi geldi. Yazar, Summit Devlet Okulları kurucusu olmakla birlikte ülkenin en iyi performans gösteren okullarının başarısını arkasına alıyor. Kendine yönelik öğrenme metotları, proje tabanlı öğrenme ve mentorluk kapsayan bu okullardan birine ziyaret yapan Gates, oldukça şaşırmış. Tıpkı Finlandiya okullarının eğitim sistemi bizi nasıl şaşırtıyorsa öyle bir şaşkınlık.

5- Niçin Uyuruz?- Matthew Walker

”Bu yıl insan davranışı hakkında birkaç harika kitap okudum ve bu kitap en ilginç ve derin olanlardan biriydi. Hem Jenn hem de John Doerr okumam için bana tavsiyede bulundular. Herkes iyi bir gece uykusunun önemli olduğunu bilir – ama iyi bir gece uykusu tam olarak nedir? Ve bunu nasıl gerçekleştirirsiniz? Walker, yatmadan önce alışkanlıklarım konusunda beni şansımı artırmaya ikna etti. Yeni yıl kararınız 2020’de daha sağlıklı olmaksa, bu kitap tam size göre”

Kitap yakın bir zamanda Pegasus Yayınları tarafından çevrilmiş. UC Berkeley İnsan Uyku Bilimi Merkezi’nin direktörü Walker, uykunun ihmal edilmesinin yaratıcılığınızı, problem çözme, karar verme, öğrenme, bellek, kalp sağlığı, beyin sağlığı, zihinsel sağlık, duygusal sağlık, bağışıklık sistemi ve yaşam sürenizi bile etkilediğini söylüyor. Kitaplar içerisinde günlük yaşamda bize en sağlıklı gelecek kitaplardan biri sanırım bu kitap. Yeterince uyumamanın Alzheimer ile bağlantısından, LED ampüllerin uyku düzenine etkisine bir çok bilgi bu kitapta sizleri bekliyor.

Hayat çok sadedir. Onu yalanlar süsler.

Bill Gates

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: