Franz Kafka: Uykusuzluk Üzerine Röportaj

Dönüşüm, Dava, Şato, Milena’ya Mektuplar ve daha bir çok eser kaleme alan Kafka’nın başı uykusuzluk ile beladaydı. Hatta Dönüşüm kitabının baş karakteri Gregor Samsa ile yazar uykusuzluk sorununu ciddi boyutlarını anlatmak istemiş. Evet Kafka’nın uykusuzlukla başı beladaydı fakat aynı zamanda eserlerinin ilhamını da yine uykusuzluğun getirdiği semptomlarla oluşturuyordu. Son zamanlarda ise Lance Noroloji’de, researchgate editörünün soruları ile yayımlanan bir çalışmada İtalyan doktor Antonio Perciaccante ve yardımcısı Alessia Coralli, Kafka’nın hayatına; onun mektupları ve günlükleriyle göz atıyor.

+Geçmişteki mesleğiniz nedir?

Antonio Perciaccante: İtalya’daki Gorizia Hastanesi’nde iç hastalıkları doktoruyum. Yazarım ve eşim Alessia Coralli ile birlikte yaklaşık iki yıldır tıp tarihi ve sanatın hastalık merceğiyle analiz edilmesi ile ilgileniyorum.

+Franz Kafka’nın uyumamasına ne sebep oldu?

Perciaccante:Kafka’nın uykusuzluğunu sınıflandırmak zor. Olası nedenleri tanımlamak için yaşam tarzına ve zihinsel bozukluklarına bakmalıyız. Kafka, entelektüel çalışmalarının çoğunu kasten gece yaptı. Günlüklerinde Kafka, uykusuzluğunun nedenlerini analiz etmeye çalışıyor ve tahmin ediyor: “Uykusuzluğum sadece büyük bir ölüm korkusunu gizliyor. Belki de uykuda beni terk eden ruhun geri dönemeyeceğinden korkuyorum. ” Bu aşırı uyarılma, uyku hakkında aşırı endişe etme eğilimi ve kaygı, Kafka’nın psikofizyolojik bir uykusuzluktan muzdarip olabileceğini düşündürmektedir.

+Kafka’nın uykusuzluğu onu nasıl etkiledi? Deneyimi uykusuzluk çeken hastalar için tipik midir?

Perciaccante:Uykusuzluk hem Kafka’nın hayatını hem de edebi eserini etkiledi. Uyku ile karmaşık, takıntılı ve çelişkili bir ilişkisi vardı. Geceye “eski düşmanım” olarak “en masum yaratık ve uykusuz en suçlu adam” olarak uyuyordu. Kafka uykusuzluğu doğalın reddi ve hatta günah olarak görüyordu. Ama aynı zamanda, uykudan korkuyor, çünkü bilincin kaybolduğu ve kimliğinin kıvrımlarının çözüldüğü bir alanı temsil ediyordu.

Uykusuzluk, Kafka’nın bir yandan edebiyata sığınmasına ve araştırmasına izin verir, ancak şeytanlarını yatıştırmak için yeterli olmadığını söylemek gerekir. Milena Jesenská’ya yazdığı bir mektupta uyku ve yazma arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışır: “Size her yazdığımda, uyku söz konusu değil, hem öncesi hem de sonrası; yazmadığım zaman, En azından birkaç saat sığ uykum var. Yazmadığım zaman, sadece yorgun, üzgün, ağırım; yazdığımda korku ve endişe ile parçalanıyorum.

Uykusuzluğun bir insanın yaşamını nasıl etkilediği değişken ve özneldir. Franz Kafka gibi bazı insanlar uykusuzluğu yaratıcı süreçleri için “kullanırlar”.

+Kafka yaratıcı süreci için uykusuzluğunu nasıl kullandı?

Perciaccante: Kafka, uykudan mahrum bırakılmış bir durumda yazmanın, başka türlü erişilemeyen düşüncelere erişim sağladığını onayladı. En garip düşüncelerin ortaya çıktığı ve tekrar kaybolduğu bütün bu şeyler için büyük bir ateş hazırlandığının her şeyin ne kadar kolay söylenebileceğini söyledi. Süreçteki kendi rolünden, “sahip olduğum tek şey, normal koşullarda neredeyse erişilemeyen bir derinlikte, kendilerini edebiyata dönüştüren belirli güçlerdir.” Dedi.

Fakat bu garip düşünceler neler? Ve Kafka’nın neredeyse erişilemez düşüncelere erişmesine izin veren “gücü” nedir? Kafka’nın acı çektiği hipnagojik halüsinasyonlara atıfta bulunduğunu varsayıyoruz. Günlüklerinde ise şöyle yazıyor “yine rüyalarımın gücüydü, uykuya dalmadan önce uyanıklığa dönüştü, bu da uyumama izin vermedi.” Bu, hipnagojik bir halüsinasyonun, uyku başlangıcından hemen önce yaşanan canlı bir görsel halüsinasyonun açık bir tanımı gibi görünüyor.

+Edebi eserlerinde Kafka’nın uykusuzluğuna dair hangi kanıtları görüyorsunuz?

Perciaccante:Uyku, uyku kalitesi ve uykusuzluk “Metamorfoz” un ana temasıdır. Uyku, Gregor’un dönüşümü ve yabancılaşmasının hem nedeni hem de çözümü gibi görünmektedir. Karakterin düzensiz uykusu insanlıktan çıkarılmasının başlangıcını işaret ediyor. Gerçekten de Gregor, düzensiz bir gece uykusundan sonra kendini bir haşara dönüşmüş olarak bulur. Uykusuzluk insanı insanlıktan çıkarmaya devam eder ve Gregor’un yeni durumuna bir çözümü imkansız hale getirir. “Metamorfoz” sosyal yabancılaşma için bir metafordur, ancak alternatif bir yorumlayıcı hipotez sunuyoruz: aynı zamanda düşük kaliteli uyku, kısa uyku süresi ve uykusuzluğun zihinsel ve fiziksel sağlık üzerindeki olumsuz etkileri için bir metafor temsil edebilir.

+Bu araştırma için hangi kaynakları kullandınız?

Perciaccante:Kafka hakkında biyografik metinler ve eserlerinin edebi yorumları kullandık. Ayrıca Kafka’nın arkadaşı Max Brod tarafından ölümünden sonra yayınlanan “Günlükler” ve “Milena’ya Mektuplar” ve “Felice Bauer’a Mektuplar” gibi yazışmalar özellikle paha biçilmezdi.

“Biraz daha uyuyabilsem ve bütün bu saçmalıkları unutabilsem.”

Kafka

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: