Leonardo’nun Ünlü Eserleri

1.Mona Lisa

Mona Lisa tablosu bugün dünyanın en popüler ve bilinen tablolarından biri. Hatta birinci sıraya herkesin koyabileceğini düşünüyorum. Louvre Müzesi’nde yılda yüz binlerce kişi tarafından merakla izlenen bu tablo gerçekten de gizemli ve sade bakışları ile bir çok kişiyi çekiyor. Şüphesiz Leonardo’nun bütün yeteneklerini tek bir resimde kullandığı bu yapıt hala gizemi çözülmeyen sırlardan birini barındırıyor. Diğer bir olay ise Leonardo’nun sadeliği bu kadar gerçekçi yansıtmasının gerçekliği. Çünkü resmi yaparken ince ışık ve gölge teknikleri kullanarak tabiri caizse imkansızı bu kadar netlikle başarmış. Tabloya bakıldığında ise önemli bir şey daha görmek mümkün; Leonardo’nun sabrı. Hassas ve ince dokunuşla boyanmış ve çizilmiş bu resim adeta bir sanat eseri.

2.Son Akşam Yemeği

Leonardo’nun resim ve müzik yeteneklerini içinde barındıran bu eseri Mesih’in Romalılar tarafından tutuklanması ve akabinde son yemeğini yemesinin resmedilmiş hali. Zaten son akşam yemeği havarisini bir çok Rönesans sanatçısı resmetmiş veya diğer sanat dallarını kullanarak ifade etmişlerdir. 2003 yılında ise bir müzisyen tarafından tablonun içine gizlenmiş notalar ile yeni bir ezgi ortaya çıktı. Notaların adlarının anlamı ise; mutlak, yaratan, güneş sistemi, madde gibi kelimelerdi. Şu an ise tablo Milano yakınlarında bir yerlerde sergileniyor, ve sanatçının en çok yıpranan eserlerinden biri konumunda bulunuyor.

3.Vitruvius Adamı

Leonardo’nun 1490 yılında kalem ve mürekkeple çizdiği, geometrik şekillerin ve insan modelini içinde barındırdığı bu eser Leonardo’nun olgunluk döneminden çıkma. Resmin birde teorisi vardır ki oda normal bir insanın bir kare ve bir geometrik yuvarlağın içine tam sığabilme özelliğinin kanıtlanmasıdır. Çünkü resmi incelersek kollar kareye uzanmış vaziyette, bacaklar ise yuvarlağın kenarlarına uzanmaktadır. Şimdiyse resim Venedik’te iklim şartlarının resmi bozacağı gerekçesi ile sergilenmemektedir.

4.Otoportre

Olgun bir çağın temsilcisi niteliğinde bilge görünüşlü bu adam kim sorusu Mona Lisa’da da baş gösteriyordu. Bir çok kişi tarafından portrenin Leonardo’nun ta kendisine ait olduğu iddia ediliyor. Kırmızı tebeşir ile çizilen ve incelenmesine sık bir detayla oluşturulan bu eserde epeyce yaşlı bir adam görüyoruz. Leonardo ise 67 yaşında öldüğü için ve resim muhtemelen 1490-1512 yılları arasında çizildiği ressamın bu kadar yaşlı olmasına imkan yoktur. O halde resim, Rönesans sanatçılarının sık sık defterlerine çizdiği yazmalardan biri olma ihtimali içerisinde.

5.Salvator Mundi

Mundi’nin kafa üstü portresi 2017 yılında tam 450 milyon dolara satılarak bir rekor kırdı. Bir çok akademisyen tarafından Rönesans algısı ile çizilmediği için eleştirilen ve bir çok kişi tarafından İsa’yı yansıttığı için satın alınmak istenen bu Leonardo’nun kendi eserlerindeki sabit büküm pozlarından farklı olarak sert ve farklı bir duruş ile resmedilmiş. Açık arttırmayla satan adamın açıklamasına göre ise resim 500 yılın getirdiği eskitme ile bazı dokuları yitirmiş. Kimilerine göre ise resim gerçekten Mona Lisa’nın erkek halinden başka bir şey değil.

Çizdiğim her resim kendi yaşamıma sorduğum bir soruydu.

Leonardo da Vinci

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: