Dünyanın En Pahalı Kitapları

Çoğu yüzyıllar önce kaleme alınan ve yazıldıkları dönemde pekte önemsenmeyen kitaplar, bugün milyonlarca dolar değerinde olabiliyor. Özellikle büyük anlaşmaların ilk nüshaları, tarihte iz bırakmış insanların kaleme aldığı gündelik eserler ve orta çağ kilisesinin ürettiği bu el yazmaları için zenginler büyük bir yarış içinde. Üstelik en pahalısının sahibi de büyük bir kitap kurdu olan Bill Gates. Şunu da belirtmeliyiz ki listeye her an farklı bir kitap eklenebilir veya o listedeki kitap değerinden daha fazlaya satılabilir. Son olarak ise kitapların fiyatları güncellenmiş kura göre yazılacaktır. Şimdiyse o kitapları yakından inceleyelim.

5.Aziz Cuthbert İncili-15.8 Milyon Dolar

İngiltere’de Viking saldırılarında bile bedeni hiç tereddütsüz günlerce taşınan Aziz Cuthbert İngiltere için adeta bir kahraman olarak görülüyor. Yüzyıllar önce yaşamış bu adamın yazdığı İncil ise 1975 yılından beri İngiltere kütüphanesinde geçici olarak saklanıyordu. Son zamanlarda kitabın hak sahipliğinin kütüphaneye geçmesi için kampanya başlatılması sonucu kitap neredeyse 100 milyon TL’ye satın alındı. Kitabın içeriği ise isminden de anlaşıldığı üzere İncil.

4.Magna Carta-26 Milyon Dolar

1215 yılında imzalanmış ve asıl adı büyük özgürlük fermanı olan bu belge, tarih derslerinden de hatırlanacağı üzere İngiltere krallarının yetkilerini sınırlandıran ilk yazı olma özelliğini taşıyor. Üstelik kopya sayısı fazlalığına rağmen bu kitap David Rubenstein tarafından yüksek bir miktar karşılığında satın alınıldı.

3.Aslan Henry İncili-30 Milyon Dolar

Almanya hükumeti ve bağışçılar tarafından toplanan yardımlarla yaklaşık 30 yıl önce alınan bu kitap Almanya’nın kurulmasında en önemli kişilerden biri olan Aslan Kral Henry tarafından resmedilmiş ve yazılmıştır. İçindeki eserlerin nitelik ve görsel olarak inanılmaz derece fazlalığı, eserin bu kadar yüksek miktarda alıcı bulmasını kanıtlar nitelikte. Almanya’ya yolu düşecekler olursa, kitap yılda tam iki ay sergileniyor.

2.Yazıcının El Yazması; Mormon Kitabı- 36.3 Milyon Dolar

Amerika’da MÖ 2200’den MS 421’e kadar yaşanıldığı iddia edilen peygamberlerin yazılarının bulunduğu bu kitap 1830 yılında Joesph Smith tarafından yayımlandı. Kitapta türlü yolculuklarla birlikte Amerika’ya gelen bir aile, Nefiller ve Lamanlılar olarak ikiye ayrılmıştır. Lamanlılar tarafından açılan savaşla birlikte Nefiller büyük bir yıkıma uğramış ve aralarında yalnızca Moroni adındaki bir adam hayatta kalmıştır. Bu kitap ise Nefiller’den arda kalan tek bir kişi Moroni’nin tüm zamanları anlattığı bir eser olarak günümüzde büyük bir satışla rekor kırmıştır.

1.Leicester Kodeksi,Leonardo’nun Defteri-52.9 Milyon Dolar

Leonardo Da Vinci tarafından yazılan ve içinde kendi günlük notlarını tuttuğu bu eser Bill Gates tarafından satın alındı. Kendisi satın aldıktan sonra koruyucu bir kağıt ile birlikte bazı sayfalarını yayımladı. 72 sayfalık bu keten el yazması içinde ayın parlaklığı ile ilgili düşünceler ve teorilerin yanında 2.Beyazıd tarafından yapılması istenilen köprüye ait notları da içeriyor. Kitabın tam içeriği içinse 2010 yılında Arkadaş Yayınları tarafından hazırlanan Leonardo’nun Defteri adlı kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

Belirsizliği, tutarsızlığı, çelişkiyi, kararsızlığı kucaklamaya istekli ol.

-Leonardo Da vinci

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: